ФІЛЬТР

Діоксизоль-Дарниця: інструкція, застосування, ціна

Діоксизоль-Дарниця – антибіотик, призначений для місцевого застосування (нанесення на поверхню рани/глибокого введення у рану, фістулу чи кишеню), чутливими до якого є зокрема синьогнійна паличка, стрептококи, бактероїди, стафілококи, клостридії, пептококи, а також збудники внутрішньо лікарняних інфекцій, які виявляють полірезистентність до цілої низки антибактеріальних препаратів. Призначається при інфікованих ранах та з метою профілактики нагноєння і запалення ран та опіків. Не застосовується у лікуванні дітей, вагітних і жінок, що годують грудьми.

Склад

Діючі речовини: діоксидин (dioxydine), лідокаїну гідрохлорид (lidocaine hydrochloride). В 1 г розчину міститься 12 мг діоксидину і 60 мг лідокаїну гідрохлориду.

Допоміжні речовини: пропіленгліколь, вода очищена, полоксамер.

Форма випуску лікарського засобу. Його основні фізичні і хімічні властивості

Діоксизоль-Дарниця випускається у формі прозорого густого розчину зі слабким жовтуватим відтінком. Рідина, що міститься у флаконі, володіє специфічним, але мало вираженим запахом. Випускається у дозуваннях по 50, 100 та 500 мг. Флакон бурштинового кольору зі скла/полімеру запакований у коробку, виготовлену з картону.

Фармакотерапевтична група

Код АТХ J01XX. Діоксизоль-Дарниця належить до групи протимікробних препаратів.

Фармакологічні властивості, якими володіє лікарський засіб

Фармакодинаміка. Терапевтичний ефект препарату, призначеного для застосування місцево, забезпечується комбінацією двох діючих речовин – dioxydine і lidocaine hydrochloride, які знеболюють (місцево), пригнічують запальні процеси безпосередньо у ранах, а також довкола вогнища ушкодження, стимулюють активність фагоцитів у них, виявляють помірну гіперосмолярну дію, допомагають клітинам відновлювати ушкодження у молекулах ДНК.

Виражено чутливими до діоксидину є грампозитивна/грамнегативна аеробна/анаеробна спороутворююча/аспорогенна мікрофлора (монокультури/мікробні асоціації): синьогнійна паличка, стрептококи, бактероїди, стафілококи, клостридії, пептококи тощо, у т.ч. бактерії – збудники внутрішньолікарняних інфекцій, які виявляють полірезистентність до цілого спектру антибактеріальних препаратів. Діоксидин ушкоджує ДНК патогенів, гальмуючи у такий спосіб продукування їх нуклеаз та порушуючи структуру клітин бактерії (потовщуючи клітинну мембрану). Цитостатичний ефект діюча речовина виявляє, впливаючи на ті ділянки геному, які відповідають за виробництво екзоферментів. Ці ферменти, які збудник виділяє у зовнішнє середовища, власне, і забезпечують його патогенність. Це пояснює, чому до Діоксизолю-Дарниця у мікробів не розвивається резистентність.

Лідокаїну гідрохлорид блокує потенціалзалежні Na+-канали, не дозволяючи тим самим генерувати імпульси у закінченнях аферентних нервів і проводити їх нервовими волокнами, що забезпечує місцевий знеболюючий ефект. При застосуванні місцево судини розширюються, що дозволяє уникнути подразнення у місці нанесення препарату. Знеболюючого ефекту вдається досягти через одну, максимум п’ять хвилин після застосування лікарського засобу.

Фармакокінетика. У разі місцевого застосування dioxydine практично не абсорбується тканинами і не викликає подразнення на ділянці нанесення. Діюча речовина в організмі фармакологічної активності не змінює, хімічного перетворення під дією ферментів з подальшим утворенням кінцевих продуктів обміну не проходить, в організмі не накопичується, виводиться зі сечею.

Наскільки швидко абсорбується lidocaine hydrochloride і яка кількість фармацевтичного інгредієнта потрапить у кровотік, залежить від стану і типу шкіри, розміру ділянки, на яку наноситься препарат, дози ліків і їхньої AUC (часу експозиції). При нанесенні на уражену ділянку діюча речовина абсорбується швидко і практично у повному об’ємі, на здорову – повільно і частково. Піку концентрації у сироватці крові досягає менш, ніж за одну годину. Зв’язок із протеїнами крові становить від 40% до 80%. Лідокаїну гідрохлорид здатен проникати через ГЕБ та плаценту, а також у материнське молоко. Процес хімічного перетворення зі зміною фармакологічної активності та утворенням метаболітів відбувається у печінці. Половину своєї фармакологічної активності lidocaine hydrochloride втрачає через 1 годину 36 хвилин. З організму виводиться з жовчю і сечею. 90%, максимум 95% діючої речовини виводиться у вигляді кінцевих продуктів її обміну. Не змінюючи свого вигляду < 10%.       

Показання до застосування

Препарат призначається при інфікованих ранах м’яких тканин (різного походження і з різною локалізацією): ампутаційних куксах верхніх/нижніх кінцівок, пролежнях, гнійних післяопераційних фістулах і ранах, флегмонах та абсцесах ЩЛД (щелепно-лицевої ділянки), ушкодженнях, які виникли з гнійних вогнищ, що потребували хірургічної обробки, трофічних виразках, парапроктиті тощо; остеомієліті (гострому/хронічному); хірургічних патологіях і опіках, що вимагають проведення реконструктивного лікування (як профілактичний засіб для попередження процесів нагноєння і запалення); опіках ІІ-ІV ступеня; напередодні проведення АДП (аутодермопластики) – з метою підготовки ран до проведення закриття дефектів шкіри.        

Протипоказання

  • Гіперчутливість до однієї із діючих або допоміжних речовин препарату;
  • недостатність кори наднирників – наявна тепер або така, що мала місце у минулому;
  • вік пацієнта до 18-ти років;
  • артеріальна гіпотензія, AV-блокада ІІ або ІІІ ступеня, гіповолемія, брадикардія, кардіогенний шок;
  • період вагітності/лактації.

Спосіб застосування препарату. Дозування

Лікарський засіб призначений для місцевого застосування (наноситься на ушкоджені ділянки шкіри) та вводиться у порожнини рани, фістули і кишені. Застосовується лише у лікуванні дорослих осіб.

У разі місцевого застосування.

Перед нанесенням препарату на поверхню рани, її очищають від запального випоту і омертвілих ділянок. Нанесення лікарського засобу повинно відбуватися відразу після ХО (хірургічної обробки) рани/опіку. Тампон або марлеву пов'язку (матеріал для перев'язки має бути стерильним) просякають розчином. Якщо опік/рана – поверхневі, розчин наноситься на поверхню ушкоджених ділянок шкіри, а якщо глибокі – вводиться безпосередньо у рану. Після цього накладають стерильну пов'язку, яку потрібно зафіксувати (лейкопластиром/бинтом). При опіках перев'язувальний матеріал необхідно змінювати один раз на один-два тижні (7-14 днів), при ранах – один раз на день.    

При введенні препарату у фістулу, кишеню або порожнину рани.

Діоксизоль-Дарниця вводиться за допомогою дренажної трубки, шприца (без голки) чи катетера один раз або двічі на день, після чого накладається стерильна марлева пов'язка.

Дози препарату і тривалість його нанесення визначає лікар-куратор, взявши до уваги площу ураження (зокрема глибину опіків) та переносимість такого лікування пацієнтом. У разі місцевого застосування (нанесення на поверхню рани) максимальна доза розчину, розрахована на добу становить 100 мл. Якщо є необхідність ввести засіб безпосередньо у рану, - 50, максимум 60 мл. Терапія цим лікарським засобом не повинна тривати довше двох тижнів (15 днів).

Якщо є така необхідність, курс можна повторити через один-півтори місяці.

Небажані побічні реакції

У разі введення препарату у порожнину рани/при передозуванні можуть виникнути системні небажані реакції, що пояснюється вмістом діоксидину у ньому. Відтак необхідно взяти до уваги, що терапія Діоксизолем-Дарниця може супроводжуватися болем голови, болісним відчуттям холоду, судомами, підвищеною чутливістю до UV-променів, диспепсичними явищами, підвищенням температури тіла, реакціями підвищеної чутливості, ангіонабряком і (дуже рідко) злоякісною гіпертермією.

Лідокаїну гідрохлорид, який застосовується місцево з метою знеболення, небажані ефекти, що мають системний характер, викликає дуже рідко. Їх поява стає можливою, якщо пацієнт наніс >15 г лідокаїну (особливо якщо діюча речовина швидко абсорбувалася) або ж хворий має підвищену (у т.ч. спадкову) чутливість до неї чи знижену толерантність: може збуджуватися або, навпаки, пригнічуватися ЦНС, пригнічуватися робота серця і судин (у разі зниження кров'яного тиску), виникнути брадикардія, судоми, анафілаксія і/або тремор.

Також застосування лікарського засобу може супроводжуватися реакціями підвищеної чутливості: свербежем, висипаннями, почервонінням шкіри, дерматитом (ділянки довкола рани), кропив'янкою, набряком, відчуттям печіння і болем у місці нанесення. Ці симптоми зникають самі по собі впродовж кількох хвилин після їхньої появи і не вимагають відмови від подальшого нанесення препарату.   

Передозування

При передозуванні небажані побічні реакції, які пов'язують із застосуванням Діоксизолю-Дарниці можуть посилюватися, зокрема може розвинутися гостра недостатність кори надниркових залоз.

Терапія у такому разі призначається симптоматична. Від подальшого застосування препарату відмовляються.

Особливості застосування

Застосовувати лікарський засіб необхідно виключно з дозволу лікаря-куратора і під його ретельним спостереженням.

Якщо у хворого – порушена робота печінки або діагностовано ниркову недостатність, препарат застосовують з обережністю. Хронічна ниркова недостатність передбачає зменшення дози, рекомендованої виробником ліків.

Діючу речовину – діоксидин – застосовують лише у разі важкої форми інфекції або якщо інші антибіотики, що були призначені (цефалоспорини ІІ, ІІІ і ІV покоління, карбапенеми, фторхінолонові препарати тощо), не дали бажаного лікувального ефекту.

Якщо виникли побічні ефекти, проступили пігментні плями, дозу Діоксизолю-Дарниця зменшують і призначають антигістаміни. Деякі випадки вимагають припинення терапії цим препаратом.

Засіб застосовують переважно у І фазі заміни процесів руйнування м'яких тканин процесами відновлення (гнійно-некротичній або фазі запалення), а також у ІІ (фазі грануляцій або регенерації/проліферації).

Один із фармацевтичних інгредієнтів ліків – діоксидин – заборонено застосовувати вагітними пацієнтками, оскільки він виявляє тератогенний і мутагенний ефекти та токсично впливає на зародок.

Увага! Неконтрольовано застосовувати діоксидин і препарати, до складу яких він входить, - строго протипоказано.

З огляду на те, що однією із допоміжних речовин лікарського засобу є пропеленгліколь, ділянка шкіри, на яку він наноситься, може подразнюватися.

Взаємодія з іншими медикаментами. Інші види взаємодій

Як лікарський засіб взаємодіє з іншими медикаментами, це питання вченими не досліджувалося. Проте зважаючи на те, що Діоксизоль-Дарниця випускається у формі розчину, призначеного для зовнішнього застосування, наносити його одночасно з іншими кремами, мазями і гелями протипоказано.

Застосування препарату вагітними пацієнтками/пацієнтками, які годують дитину грудьми

Вказаній категорії хворих Діоксизоль-Дарницю не призначають (більше інформації на цю тему – у розділі "Особливості застосування Діоксизолю-Дарниця").

Вплив на швидкість реакції/концентрацію уваги при управлінні автомобільним транспортом або роботі з іншими потенційно небезпечними механізмами

Під час терапії цим лікарським засобом сідати за кермо, а також працювати з іншими механізмами, що вимагають від пацієнта швидких психомоторних реакцій небажано.

Діти

Вказаний препарат пацієнтам віком до 18-ти років у лікуванні ран та опіків, запальних патологій кісткової тканини/кісткового мозку і як профілактичний засіб (для попередження процесів нагноєння та запалення) не призначають.

Ціна

Від 104 до 134 гривень за Діоксизоль-Дарницю у дозуванні 100 мг у флаконі.

Термін і умови зберігання розчину

Діоксизоль-Дарницю бажано зберігати у заводській упаковці. Найкраще – за температури не нижчій +15ºС, але й не вищій +25º. Обов'язково – у місцях, до яких не мають доступу діти, і не довше двох років від дати виготовлення.

Категорія відпуску

Діоксизоль-Дарниця відпускається фармацевтом/провізором лише за наявності рецепта від лікаря.

Купити на Liki24 зі знижкою 30% Купити
  • Виробник:
    Дарниця, ФФ, ПрАТ, м.Київ, Україна
  • Діючі речовини:
    Лідокаїн
  • Код АТХ:

    J01XX

    J - Протимікробні засоби для системного застосування

    J01 - Антибактеріальні засоби для системного застосування

    J01X - Інші антибактеріальні засоби

    J01XX - Інші антибактеріальні засоби