ФІЛЬТР

Кутівейт : інструкція, застосування, ціна

Кутівейт –  активний кортикостероїд у формі мазі, який використовується для лікування різних дерматозів.

Склад і форма випуску

Головна діюча речовина: флютиказону пропіонат. У 1 г мазі міститься 50 мкг діючої речовини.

Додаткові речовини: олія мінеральна, пропіленгліколь, сорбітансесквіолеат, віск мікрокристалічний.

Випускається препарат Кутівейт у формі мазі прозорого або майже білого кольору.

У аптеці можна купити за рецептом від лікаря.

Фармакологічні властивості

Фармакодинамічні характеристики

Кутівейт є глюкокортикоїдним препаратом з високою протизапальною активністю та дуже низьким рівнем пригнічення гіпоталамо-гіпофізарно-наднирковозалозної системи при місцевому використанні.

Препарат Кутівейт має високу системну активність після підшкірного застосування, але дуже низьку активність при пероральному застосуванні, можливо завдяки метаболічній інактивації. 

Кутівейт не проявляє непередбачуваного гормонального ефекту та помітного впливу на центральну та периферичну нервові системи, шлунково-кишкову, серцево-судинну або дихальну системи.

Фармакокінетичні характеристики

Після внутрішнього застосування біодоступність препарату дуже низька в зв’язку з обмеженим всмоктуванням препарату через шкіру або зі шлунково-кишкового тракту та через інтенсивний метаболізм першого проходження. Пероральна біодоступність дорівнює нулю, тому системний вплив флютиказону пропіонату при будь-якому внутрішньому застосуванні Кутівейту буде низьким.

Системної циркуляції досягає дуже незначна кількість флютиказону пропіонату, яка швидко виводиться з організму через жовч та фекалії. Флютиказону пропіонат не затримується у будь-яких тканинах і не зв’язується з меланіном.

Флютиказону пропіонат швидко виводиться та підлягає екстенсивному метаболічному кліренсу. Всмоктування препарату через шкіру в системну циркуляцію швидко інактивується. Головним механізмом метаболізму є гідроліз до карбонової кислоти, яка має дуже низьку глюкокортикоїдну та протизапальну активність.

Шлях виведення не залежить від способу застосування флютиказону пропіонату. Виводиться головним чином із фекаліями, і цей процес повністю завершується протягом 48 годин.

Показання до застосування

Препарат Кутівейт застосовується у таких випадках:

 • для лікування різних дерматозів, що чутливі до дії кортикостероїдів: атопічного дерматиту, нумулярного дерматиту (дискоїдної екземи), себорейного дерматиту, подразнювального або алергічного контактного дерматиту;
 • для терапії вузлуватого свербежу;
 • для лікування псоріазу, окрім бляшкового виду;
 • при простому хронічному лишаю (нейродерматиті), червоному плескатому лишаю;
 • при дискоїдному червоному вовчаку;
 • для лікування реакції на укус комах;
 • при червоній пітниці;
 • як додатковий засіб при генералізованій еритродермії. 

Протипоказання

Протипоказано застосовувати у таких випадках:

 • при наявній підвищеній чутливості до діючої речовини та інших компонентів складу;
 • якщо у пацінта неліковані інфекції шкіри;
 • при розацеа та звичайних вугрях;
 • при періанальному та генітальному свербежу, а також свербежу без запальних процесів;
 • при дерматозах у дітей молодше 3 місяців, зокрема дерматитах та пелюшкових висипаннях.

Передозування

Симптоми передозування:  ознаки гіперкортицизму.

Лікування передозування: зменшення дозування або відміна застосування препарату Кутівейт.

Побічні реакції

Небажані реакції можуть виникати з боку:

Імунної системи: гіперчутливість.

Ендокринної системи: пригнічення гіпоталамо-гіпофізарно-наднирковозалозної системи: збільшення маси тіла/ ожиріння, затримка збільшення маси тіла/ затримка росту у дітей, кушингоїдні ознаки (наприклад, місяцеподібне обличчя, центральне ожиріння), зменшення рівня ендогенного кортизолу, гіперглікемія/глюкозурія, артеріальна гіпертензія, остеопороз, катаракта, глаукома.

Шкірного покриву: свербіж, відчуття місцевого печіння у шкірі, потоншення шкіри, атрофія шкіри, стрії, телеангіектазії, зміни пігментації, гіпертрихоз, алергічний контактний дерматит, загострення основних симптомів, пустульозна форма псоріазу, еритема, висипання, кропив’янка.

Органів зору: порушення чіткості зору. 

Інфекції та інвазії: опортуністичні інфекції.

Особливості застосування

Препарат Кутівейт потрібно використовувати обережно для терапії пацієнтів, в історії хвороби яких були місцеві реакції гіперчутливості до кортикостероїдів або будь-яких допоміжних речовин. Місцеві реакції гіперчутливості можуть нагадувати симптоми захворювання, яке лікують препаратом Кутівейт.

Маніфестація гіперкортицизму (синдром Кушинга) та зворотної супресії гіпоталамо-гіпофізарно-наднирковозалозної системи із пригніченням функції надниркових залоз у деяких пацієнтів може бути результатом збільшеної системної абсорбції топічних стероїдів. У разі появи таких симптомів прийом препарату потрібно поступово припинити шляхом зменшення частоти нанесення або заміни на легший кортикостероїд. Раптове припинення лікування може спричинити глюкокортикостероїдну недостатність.

Причинами виникнення системних ефектів є:

 • ефективність та склад топічного стероїду;
 • тривалість терапії;
 • нанесення на велику ділянку шкіри;
 • застосування на поверхнях шкіри, що стикаються, наприклад, у зонах попрілості або у місці нанесення оклюзійної пов’язки (у немовлят пелюшки можуть відігравати роль оклюзійної пов’язки);
 • підвищена гідратація ороговілого шару;
 • нанесення на ділянки з тонкою шкірою, наприклад, на обличчя;
 • нанесення на ділянки ураженої шкіри або за інших умов, коли відбувається порушення шкірного бар’єра.

Порівняно з дорослими в дітей та підлітків може всмоктуватися пропорційно більша кількість топічного кортикостероїду, і тому вони сприйнятливіші до системних побічних ефектів. Це пов’язано з тим, що діти мають недорозвинутий шкірний бар’єр та більшу поверхню шкіри відносно маси тіла порівняно з дорослими.

Діти

Потрібно уникати, за можливості, довготривалого щоденного використання топічних кортикостероїдів немовлятам та дітям віком до 12 років, адже у них вища ймовірність появи адреналової супресії.

Лікування псоріазу

Використовувати топічні кортикостероїди для лікування псоріазу потрібно обережно, адже в деяких випадках відомо про появу рецидивів, розвиток толерантності, ризик генералізації пустульозного псоріазу та розвиток симптомів місцевої або системної токсичності, спричинених порушенням бар’єрної функції шкіри. У разі застосування для лікування псоріазу пацієнт повинен знаходитися під ретельним медичним наглядом.

Нанесення мазі на обличчя

Тривале нанесення мазі на шкіру обличчя є небажаним, оскільки ця ділянка є вразливішою до атрофічних змін.

Нанесення на повіки

При нанесенні мазі на повіки потрібно уникати потрапляння препарату на слизові оболонки очей, оскільки це при повторному використанні може спричинити катаракту і глаукому.

Порушення зору

Порушення зору може спостерігатись при системному і місцевому застосуванні кортикостероїдів. Якщо пацієнт має такі симптоми, як порушення чіткості зору або інші порушення зору, його варто направити до офтальмолога для оцінки можливих причин, які можуть включати катаракту, глаукому або такі рідкісні хвороби, як центральна серозна хоріоретинопатія, про виникнення яких повідомлялося після застосування системних і місцевих кортикостероїдів.

Супутні інфекції

Щоразу при лікуванні запальних уражень, що інфіковані, необхідно призначати відповідні антибактеріальні препарати. У разі поширення інфекції топічні кортикостероїди слід відміняти та призначати відповідну антибактеріальну терапію.

Ризик інфікування при накладанні оклюзійної пов ’язки

Ризик розвитку бактеріальних інфекцій збільшується у теплих та вологих умовах: у складках шкіри або під оклюзійними пов’язками, тому перед накладанням нової пов’язки шкіру потрібно кожного разу ретельно обробити.

Хронічні виразки ніг

Іноді топічні кортикостероїди використовують для лікування дерматитів, що виникають навколо хронічних виразок ніг. Однак таке застосування асоціюється зі збільшенням частоти виникнення реакцій місцевої гіперчутливості та збільшенням ризику місцевих інфекцій.

Пригнічення функції кори надниркових залоз (ранковий рівень кортизолу в плазмі крові менше за 5 мкг/дл) є малоймовірним при застосуванні Кутівейту в терапевтичних дозах, якщо тільки не лікується більш ніж 50 % поверхні тіла у дорослих та не застосовується більш ніж 20 г препарату на день.

Лікарі повинні бути проінформовані, що у разі контакту препарату з пов’язками, одягом та постільними речима тканина може легко спалахнути від вогню. Пацієнтів необхідно повідомити про цей ризик і порекомендувати триматися подалі від вогню під час використання препарату.

Оскільки до складу Кутівейту входить пропіленгліколь, це може спричинити місцеві реакції з боку шкірного покриву.

Застосування у період вагітності або годування груддю

Оскільки інформація щодо застосування Кутівейту вагітними жінками чи жінкам, які годують груддю, обмежена, варто проконсультуватися з лікарем, перш ніж застосовувати мазь.

Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або іншими механізмами

Препарат Кутівейт не впливає на здатність керувати автотранспортом чи іншими рухомими механізмами.

Спосіб застосування та дозування

Дорослі та діти старше 3 місяців

Мазь особливо підходить для лікування сухих поверхонь шкіри, а також шкіри з лишайними або лусочковими ураженнями.

Препарат потрібно наносити тонким шаром на уражені ділянки шкіри 1 або 2 рази на день. Тривалість терапії переважно становить до 4 тижнів до покращення стану, потім потрібно зменшити частоту нанесення мазі або замінити на терапію слабшим кортикостероїдним препаратом. Після нанесення мазі потрібно зачекати певну кількість часу для всмоктування препарату перед наступним нанесенням мазі.

Після досягнення контролю над хворобою частоту застосування топічних кортикостероїдів потрібно поступово зменшувати до повної відміни, і як підтримуючу терапію використовувати емолієнти.

Поява симптомів існуючої хвороби можлива при раптовій зупинці застосування топічних кортикостероїдів, особливо сильнодіючих.

Тривалість терапії для дорослих та пацієнтів літнього віку

Якщо погіршиться стан або буде відсутнє покращання протягом 2-4 тижнів, діагноз та терапію потрібно переглянути.

Діти старше 3 місяців

У дітей існує більша ймовірність виникнення місцевих або системних побічних реакцій при застосуванні топічних кортикостероїдів, тому загалом їм призначають коротші курси терапії та менш потужні препарати, ніж для дорослих.

Кутівейт потрібно застосовувати обережно для забезпечення нанесення мінімально ефективної кількості засобу.

Тривалість терапії для дітей

Якщо при застосуванні мазі дітям протягом 7-14 днів не настає покращання, лікування слід припинити та дитину дообстежити. Якщо протягом 7-14 днів лікування досягається контроль за захворюванням, далі слід застосовувати мінімальні ефективні дози протягом найкоротшого можливого часу. Тривалість лікування при щоденному застосуванні не повинна перевищувати 4 тижні.

Пацієнти літнього віку

Оскільки у хворих літнього віку вірогідніші погіршення функції нирок або печінки, що може спричинити затримку виділення препарату в разі системної абсорбції, їм потрібно приймати мінімальні ефективні дози препарату протягом найкоротшого терміну лікування для досягнення бажаного результату.

Печінкова/ниркова недостатність

У разі системної абсорбції (при застосуванні на великі поверхні та протягом тривалого часу) метаболізм та елімінація препарату можуть сповільнюватись і збільшуватися ризик системної токсичності. Для досягнення бажаного результату потрібно використовувати мінімальні ефективні дози протягом найкоротшого можливого часу.

Діти

Можна використовувати тільки для лікування дітей старше 3 місяців.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій

Відомо, що одночасний прийом з препаратами, які можуть інгібувати CYP3A4, наприклад, ритонавіром, ітраконазолом, сповільнює метаболізм кортикостероїдів, що може спричиняти підвищений системний ефект. Наскільки така взаємодія є клінічно значущою, залежить від дози препарату, методу введення кортикостероїду та потужності інгібітора CYP3A4.

Термін придатності та умови зберігання

Максимальний термін зберігання –  2 роки.

Тримати потрібно у безпечних умовах, за температури не вище, ніж 30 °С.

Ціна

Ціна Кутівейту в аптеках становить: 

Кутівейт крем 0,05 % туба 15 г – 120 гривень; 

Кутівейт мазь 0,05 % туба 15 г – 119 гривень.

Купити на Liki24 зі знижкою 30% Купити
 • Виробник:
  СмітКляйн Бічем Фармасьютикалс, Велика Британія
 • Діючі речовини:
  Флютикозон пропіонат (Fluticasone)
 • Код АТХ:

  D07AC17

  D - Дерматологічні засоби

  D07 - Кортикостероїди для застосування в дерматології

  D07A - Прості препарати кортикостероїдів

  D07AC - Активні кортикостероїди (група III)

  D07AC17 - Флутиказон