ФІЛЬТР

Медетром: інструкція, застосування, ціна

Медетром – краплі для очей на основі дексаметазону і тобраміцину.

Дексаметазон – глюкокортикоїдна речовина; кортикостероїд, який чинить протизапальну дію, усуваючи запальні процеси на ураженому оці пацієнта.

Тобраміцин – швидкодіючий антибіотик широкого спектру дії, який ефективно усуває як грампозитивні, так і грамнегативні бактерії. Розчин тобраміцину для місцевого застосування є ефективним для терапії інфекцій ока, викликаних низкою стійких мікроорганізмів.

Склад і форма випуску

діючі речовини: тобраміцин, дексаметазон;

1 мл суспензії містить тобраміцину 3 мг та дексаметазону 1 мг;

допоміжні речовини: тилоксапол, гіпромелоза, натрію сульфат безводний, натрію хлорид, динатрію едетат, бензалконію хлорид, кислота сірчана або натрію гідроксид, вода очищена.

Лікарська форма: краплі очні, суспензія.

Основні фізико-хімічні властивості: суспензія білого або майже білого кольору, можлива присутність осаду, який зникає при легкому збовтуванні.

Фармакотерапевтична група. Протизапальні та протимікробні засоби у комбінації. Кортикостероїди та протимікробні засоби у комбінації

Показання до застосування

Офтальмологічний препарат для усунення запальних процесів у хворих з чутливістю до стероїдів, яким призначають кортикостероїди для усунення поверхневої бактеріальної інфекції. Для профілактики бактеріальної інфекції ока після хірургічного втручання, травми, перенесених інфекцій ока.

Протипоказання

  • Підвищена чутливість до діючих речовин або до інших компонентів препарату.
  • Кератит, спричинений вірусом herpes simplex.
  • Коров’яча віспа, вітряна віспа та інші вірусні інфекції рогівки та кон’юнктиви.
  • Грибкові захворювання або неліковані паразитарні інфекції ока.
  • Мікобактеріальна інфекція ока.
  • Нелікована гнійна інфекція ока.

Спосіб застосування та дози

Виключно для використання в офтальмології. Використовуючи препарат, варто контролювати тиск, який здійснюють очні краплі на стінку ока.

Рекомендовані дозування

Діти від 2 років, повнолітні пацієнти та люди похилого віку.

Використовувати від 1 до 2 крапель. Медетром вводиться в кон'юнктивний мішок з інтервалом у п’ять годин. Протягом перших двох діб після початку терапії, доза збільшується ще на 1-2 краплі кожні дві години. Якщо стан пацієнта покращується — частоту закапування препарату можна зменшувати до повного припинення використання Медетрому. Важливо завершити курс лікування, не перериваючи повноцінну терапію в момент зникнення виражених симптомів. Не припиняти терапію самостійно та передчасно, не провівши консультації із лікарем, який призначив препарат.

Важкі захворювання очей передбачають використання 1-2 крапель щогодини. Це допоможе контролювати захворювання на перших етапах. Далі використання препарату зменшується до 1-2 крапель з інтервалом у 2-3 години та до 1-2 крапель з інтервалом в 3-4 години. Курс лікування становить три дні.

Після видалення катаракти варто приймати 1 краплю Медетрому 4 рази протягом доби. Курс терапії становить 24 дні. Курс розпочинається за день до операції.

Діти

Медетром рекомендований для дітей, яким виповнилося два роки.

Пацієнти, в анамнезі яких вивлено порушення роботи нирок та печінки.

Клінічно достовірні дослідження не проводилися, однак вважається, що низька абсорбція тобраміцину та дексаметазону не потребує спеціальних корекцій доз.

Інструкція щодо застосування препарату

  • Перед тим, як здійснювати процедуру закапування – варто помити руки.
  • До відкриття – струснути флакон і тільки після цього відкручувати ковпачок.
  • Взяти флакон вертикально, затискаючи його поміж великим та іншими пальцями.
  • Перед закапуванням слід відхилити голову назад, щоб полегшити закапування.
  • Нижню повіку відтягнути, це допоможе утворити місце для закапування.
  • Для полегшення процедури можна використовувати дзеркало. Край флакона піднести до ока.
  • Варто уникати контакту ока та флакону, оскільки така взаємодія може контамінувати краплі.
  • Щоб вивільнити необхідну кількість речовини – слід злегка натиснути на флакон. За одне натискання виділиться одна крапля.
  • Після процедури варто відпустити повіку ока, закрити очі та легко натиснути пальцем на внутрішній куточок ока біля носа. Це запобігатиме потраплянню препарату в інші часини тіла.
  • За необхідності аналогічна процедура проводиться й для другого ока. Після закапування – щільно закрутити ковпачок.
  • У разі, якщо речовина не потрапила в око, потрібно повторити закапування.
  • У разі пропуску процедури, рекомендується відновити закапування ока, як тільки з’явиться можливість. Однак, не варто використовувати подвійну дозу препарату одноразово.
  • У разі, закапування надмірної дози – варто промити око теплою водою.

Особливості застосування

Тривале використання препарату може розвинути надчутливість та перехресну надчутливість до аміноглікозидів, які використовуються місцево. Реакції надчутливості можуть проявлятися генералізованими розладами, які потребують припинення використання препарату.

Тривале використання препарату ставало причиною серйозних побічних ефектів, Медетром проявляв нефротоксичність, нейротоксичність та ототоксичність.

Кортикостероїди здатні спровокувати розлади зору. При перших симптомах погіршення зору – варто звернутися до лікаря-офтальмолога, який встановить причини погіршення стану та випише відповідне лікування.

Лікування, яке триває понад 24 дні, може стати причиною гіпертензії ока та/або глаукоми з пошкодженням зорового нерва, погіршенням поля зору, утворенням субкапсулярної катаракти задньої камери ока.

У пацієнтів дитячого віку та людей із цукровим діабетом загострюється небезпека збільшення внутрішньоочного тиску, спричиненого кортикостероїдами.

Через системну абсорбцію дексаметазону, у схильних пацієнтів можуть проявитися порушення роботи надниркових залоз чи гіперкортицизм. В такому разі важливо поступово припинити лікування. Тривале застосування препарату може пригнічувати відповідь організму на діючі компоненти препарату та спровокувати вторинні інфекції ока. Кортикостероїди можуть маскувати ознаки інфекції. Якщо у пацієнта проявляється грибкова інфекція, варто припинити використання лікарського засобу.

Якщо разом із Медетромом пацієнт отримує високі дози інших пероральних антибіотиків, можливий прояв резистентних бактерій, в тому числі й грибів. При виявленні суперінфекції, варто розпочати лікування, направлене на усунення її причин.

Кортикостероїди, які використовуються в офтальмології негативно впливають на загоєння ран рогівки. Загалом, варто пам’ятати, що НПЗП уповільнюють загоєння ран. Особливо гостро це проявляється при комбінації НПЗП та стероїдів для місцевого застосування.

Захворювання, які є причиною потоншання рогівки ока, виключають застосування дексаметазону, оскільки він може викликати перфорацію.

Хворі, які лікують запалення чи інфекції ока, повинні тимчасово відмовитися від використання контактних лінз, які можуть подовжити процес терапії. Якщо пацієнту не заборонено носити лінзи, все одно варто дотримуватися обережності та знімати їх перед використанням крапель та одягати назад щонайменше через 15 хвилин після процедури закапування.

Бензалконію хлорид, який міститься в Медетромі, може викликати подразнення ока.

Здатність впливати на швидкість реакції.

Препарат продемонстрував незначне порушення зору, яке може вплинути на управління автотранспортом та на роботу з іншими механізмами. У разі виникнення затуманення зору, важливо зачекати на його прояснення і тільки після цього приступати до роботи зі складними механізмами чи до управління транспортом.

Застосування в період вагітності або годування груддю

Вагітність

Кількість досліджень щодо використання тобраміцину та/або дексаметазону для вагітних жінок обмежена. Існують дані про те, що введений тобраміцин має здатність до проникнення через плаценту та здійснює незначний вплив на плід. In utero тобраміцин не викликає ототоксичності.

Вважається, що кортикостероїди можуть затримувати внутрішньоутробний розвиток. Матері, які використовують препарат, повинні отримати додатковий нагляд за своїм станом та аналізувати відсутність/наявність симптомів гіпоадреналізму (пригнічення наднирників).

Експерименти на тваринах виявили токсичність дексаметазону та тобраміцину на репродуктивні органи піддослідних. Аналогічні дослідження на людях не проводилися, однак існуючих даних достатньо, щоб стверджувати, що Медетром не варто використовувати під час вагітності.

Годування груддю

Тобраміцин при системному використанні може проникати в грудне молоко матері. Проникнення дексаметазону не доведене. Проникнення компонентів препарату при офтальмологічному застосуванні малоймовірне, проте не варто виключати такий ризик. Для уникнення небажаних реакцій для дитини, яку годують груддю, варто відмовитися від лікування Медетромом на період грудного вигодовування. Якщо препарат необхідний для матері, варто розглянути питання щодо відмови від грудного вигодовування.

Вплив на фертильність

Дослідження репродуктивної функції людини, яка приймала Медетром, не проводилися. Дані щодо впливу дексаметазону на репродуктивну функцію людини обмежені. Дослідження на тваринах не виявили небажаних реакцій зі сторони репродуктивних органів.

Передозування

Використання препарату в офтальмологічних цілях та рекомендованих кількостях не виявили токсичних ефектів.

Серед клінічних симптомів передозування: поверхневий точковий кератит, почервоніння шкіри (еритема), надмірна сльозоточивість очей, набряк повік, свербіж в місцях введення.

Для того, щоб уникнути передозування в місцях введення, варто легко натискати на флакон при введенні препарату. У разі вилучення та введення надмірної кількості рідини – промити очі теплою водою.

Побічні реакції

Клінічні дослідження комбінації тобраміцин/дексаметазон продемонстрували, що найбільш часто зустрічаються побічні реакції, пов’язанні з внутрішньоочним тиском, подразненням та дискомфортом очей.

Серед інших побічних явищ виділяють:

Порушення імунної системи: реакції надчутливості, анафілактичні реакції; порушення ендокринної системи: гіперкортицизм, порушення роботи наднирників.

Зі сторони нервової системи: запаморочення, головний біль. Виявлені відхилення в роботі зору: біль та свербіж очей, загальний дискомфорт в очах, підвищення внутрішньоочного тиску, гіпертензія, набряк кон’юнктиви та повік, подразнення очей, алергія, затуманення зору, надмірна сухість очей, еритема повік, гіперемія очей, розширення зіниць, підвищена сльозоточивість. Зі сторони дихальної системи: спазм м'язів гортані, ринорея. Серед порушень травного тракту: розлад смаку, нудота, шлунковий дискомфорт. Порушення шкіри: еритема, набряк обличчя, висипи та свербіж.

Побічні реакції, спровоковані використанням дексаметазону: головний біль, подразнення очей, гіперемія, набряк повік, чутливість очей; фотофобія, утворення лусочок на повіках, порушення гостроти зору, ерозія рогівки, аномальне опущення повік; носоглоткові виділення.

Побічні реакції, спровоковані використанням тобраміцину: гіперемія очей, біль та свербіж очей, дискомфорт, алергія, набряк повік, надмірна чутливість до світла, кон’юнктивіт, сльозоточивість, кератит; абразія рогівки, набряк кон’юнктиви; кропив’янка, мадароз, сухість шкіри.

Опис небажаних ефектів

Довготривале використання кортикостероїдів здатне збільшити внутрішньоочний тиск ока. Далі відбувається ушкодження зорового нерва, можливе погіршення якості зору, його гостроти та поля охоплення навколишнього. В окремих випадках зафіксовано утворення субскапулярної катаракти. Важливо пам’ятати, що кортикостероїди уповільнюють загоєння ран, а також провокують перфорацію.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами

Комбінація стероїдів для місцевого застосування та нестероїдних протизапальних препаратів для локального застосування здатна ускладнити загоєння ран, які утворилися на рогівці ока пацієнта. 

Поєднання крапель з аміноглікозидами може спричинити токсичний пост-ефект. До того ж, паралельне застосування цих препаратів має негативний вплив на ЦНС пацієнта, порушує слух, роботу нирок та розвиває адитивну токсичність. Бажано уникати подібних комбінації.

Інгібітори CYP3A4 понижують кліренс дексаметазону, внаслідок чого пригнічується функція наднирників.

Якщо для лікування захворювань очей призначено інші місцеві офтальмологічні засоби, важливо витримувати інтервал в 5-10 хвилин. Якщо разом із краплями для очей призначено мазі для очей, їх варто використовувати в кінці усіх процедур, після закапувань.

Умови та термін зберігання

Препарат придатний до вживання протягом трьох років.

У відкритому флаконі препарат зберігається протягом чотирьох тижнів.

Зберігати за температури, яка не перевищує 25°C. Зберігати у місці, недоступному для дітей.

Купити на Liki24 зі знижкою 30% Купити
  • Виробник:
    К.О. Ромфарм Компані С.Р.Л
  • Діючі речовини:
    Дексаметазон (dexamethasone)
  • Код АТХ:

    S01CA01

    S - Засоби, що діють на органи чуття

    S01 - Засоби, що застосовуються в офтальмології

    S01C - Протизапальні препарати в комбінації з протимікробними препаратами

    S01CA - Кортикостероїди в комбінації з протимікробними препаратами

    S01CA01 - Дексаметазон в комбінації з протимікробними препаратами