ФІЛЬТР

Панангін: інструкція, застосування, ціна

Панангін – це таблетки білуватого кольору, які застосовують з метою збалансування рівня калію та магнію в організмі.

Склад і форма випуску

Діючі речовини: магнію аспарагінат, калію аспарагінат;

1 таблетка містить 140 мг магнію аспарагінату еквівалентно 11, 8 мг Mg2+;

158 мг калію аспарагінату еквівалентно 36, 2 мг К+.

Допоміжні речовини: кремнію діоксид колоїдний безводний; крохмаль картопляний; проникатиповідон; магнію стеарат; тальк; крохмаль кукурудзяний; макрогол 6000; титану діоксид, Е 171; кополімер основи метакрилату (еудрагіт Е100)

Препарат випускається у вигляді двоопуклих таблеток з білуватим кольором; майже не відчувається запах, на поверхні присутня плівкова оболонка.

Фармакологічні властивості

Іони Mg2+ та К+ виступають у якості важливих катіонів, що активізують роботу ряду ферментів. На молекулярному рівні вони приймають участь у м’язовому скороченні та зв’язуванні макромолекул з субцелюлярними елементами. Відповідне співвідношення іонів Na, Mg, Ca, K відбивається на скоротливих властивостях міокарду. Аспартат являє собою ендогенну речовину, що легко транспортує іони К та Mg, і характеризується чітким афінітетом до клітин. Солі аспартату частково піддаються дисоціації. Через що іони мають властивість проникати у внутрішньоклітинний простір, як комплексна сполука. Такі сполуки, як магній та калій аспартат поліпшують роботу серцевого м’яза. Недостатня кількість іонів К+ та Mg2+ в організмі може спричинити гіпертензію, посприяти атеросклеротичному ураженню коронарних судин серця, призвести до порушення серцевого ритму і до виникнення різних патологій міокарда.

Фармакокінетика

Mg. В середньому людина масою тіла в 70 кг містить в організмі 24 г магнію (близько 1000 ммоль). Значна частина цього елементу знаходиться у кістковій тканині (60 %), до 40 % перебуває у скелетних м’язах та інших тканинах. Важливо зазначити, що 1% Mg локалізується безпосередньо у позаклітинній рідині (сироватка крові). Показники цього елемента у сироватці здорових людей перебувають у наступному діапазоні 0,7–1,10 ммоль/л.

Разом з їжею до організму має надходити щонайменше 350 мг магнію для чоловіків, для жінок – 280 мг на добу. Необхідність у цьому елементі різко збільшується в період вагітності та грудного вигодовування.

Абсорбція Mg відбувається шляхом активного транспорту безпосередньо у шлунково-кишковому тракті. Нирки відіграють важливу і головну роль у регуляції балансу цього елемента. Від 3 до 5 % іонізованого магнію виводиться з організму завдяки роботі нирок.

Внаслідок зростання об’єму сечі (за умови використання петльових діуретиків у високоефективній терапії) відбувається збільшення екскреції іонів Mg. При зниженні абсорбції магнію в тонкому кишечнику спостерігається гіпомагніємія, що у свою чергу призводить до зменшення його екскреції (<0,5 ммоль/добу).

К. Запаси калію в організмі здорової людини масою 70 кг становлять 140 г (3570 ммоль). В цілому запаси елемента різні у жінок та чоловіків. Для жінок цей показник дещо менший. З віком спостерігається зниження концентрації калію в організмі. До 2 % від загальної кількості калію в організмі перебуває поза клітинами. 98 % локалізується у клітинах.

Раціональна добова норма споживання К не перевищує 4 г (75–100 ммоль/добу). Основна частина елементу виводиться завдяки ниркам. До 90 % виводиться щоденно завдяки нормальному функціонуванню нирок. Решта елементу (10 %) виводиться через шлунково-кишковий тракт. З вищевказаного цілком ясно, що в довгостроковому гомеостазі калію головну роль виконують нирки. Саме вони підтримують стабільний рівень елементу у сироватці крові. Короткострокова регуляція відбувається завдяки постійному обміну калію між внутрішньо- і зовнішньоклітинним простором.

Показання

Препарат Панангін призначається при:

  • додатковій терапії у ряді хронічних захворювань серця включно з серцевою недостатністю та в постінфарктний період;
  • рекомендаційному застосуванні для усунення порушення ритму серця (передусім шлунковій аритмії);
  • дієтичному харчуванні для збалансування рівня калію та магнію в організмі;
  • лікуванні препаратами наперстянки за вказівками лікаря.

Протипоказання

Перешкодою до вживання Панангіну є:

  • підвищена чутливість до компонентів препарату, в тому числі і до допоміжних речовин;
  • хвороба Аддісона;
  • гостра і хронічні форми ниркової недостатності;
  • атріовентикулярна блокада III ступеня;
  • кардіогенний шок (падіння АТ <90 мм рт. ст.).

Передозування

Випадки передозування не зафіксовані.

Звертаючи увагу на ниркову здатність виводити калій природним чином, збільшення споживання препарату може призвести до гіперкаліємії, тільки, якщо спостерігаються гострі порушення механізму виведення калію з організму.

Через наявність у Mg широкого терапевтичного індексу за відсутності ниркової недостатності тяжкі побічні ефекти наступають вкрай рідко.

Посилаючись на останні наукові дані, важливо зазначити, що при пероральному застосуванні Mg можуть виникати деякі побічні явища, такі, як діарея.

Через надмірне споживання препарату та вміст у ньому магнію, потенційно можливе збільшення частоти випорожнень.

Швидке введення препарату у вену може посприяти розвитку гіперкаліємії/гіпермагніємії.

Симптоматичні прояви гіперкаліємії:

  • загальна слабкість;
  • брадикардія;
  • параліч;
  • парестезії.

У надто високій концентрації калію в плазмі крові пригнічується серцева діяльність. В таких випадках спостерігається аритмія, подекуди може наступити зупинка серця з летальним ефектом.

Симптоматичні прояви гіпермагніємії:

  • нудота;
  • блювання;
  • гіпотензія;
  • сонливість;
  • слабкість;
  • брадикардія;
  • роздвоєння в очах;
  • невиразна мова.

Надзвичайно високі концентрації магнію в плазмі здатні призвести до гіпорефлексії, паралічу м’язів, зупинки дихання та серця.

При передозуванні препаратами К, Мg, аспартатом треба відмінити його споживання. Рекомендується проведення симптоматичного лікування (застосування кальцію хлориду 100 мг/хв внутрішньовенно, при необхідності проводять діаліз).

Побічні реакції

Шлунково-кишковий тракт: великі дози препарату впливають на частоту випорожнень.

Посилаючись на деякі дані, можуть спостерігатись наступні прояви:

  • біль в животі;
  • нудота;
  • блювання.

Особливості застосування

Через вміст К та Мg в Панангіні його треба з обережністю застосовувати пацієнтам, у яких спостерігають:

  • міастенію гравіс;
  • стани, що призводять до гіперкаліємії насамперед: пошкодження тканин, зокрема опіки, гостра дегідратація, зниження функціональної здатності нирок.

Перерахована категорія пацієнтів має постійно спостерігатись; встановлюється посилений контроль за вмістом електролітів у сироватці.

Таблетки Панангіну не рекомендовано до вживання пацієнтам з гастродуоденальними виразками або обструкцією.

Спосіб застосування та дози

Добова доза дорослим становить 1–2 таблетки 3 рази. При необхідності дозволяється підвищувати дозу до 3 таблеток 3 рази на добу. Шлунковий сік впливає на ефективність препарату, тому бажано його вживати після їжі. Лікар визначає термін лікування.

Діти

Через відсутність достатнього досвіду застосування дітям не рекомендується вживання Панангіну.

Застосування при вагітності та годуванні груддю

До нинішнього часу не було зафіксовано жодного випадку з негативними наслідками через застосування препарату у вищезазначеній категорії пацієнтів.

Здатність впливати на швидкість реакції

Панангін ніяк не впливає на швидкість реакції.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами

Солі заліза та натрій фториду, тетрацикліни здатні гальмувати швидкість всмоктування препарату в шлунково-кишковому тракті. У разі комбінованої терапії при застосуванні вказаних вище препаратів бажано дотримувати перерву між прийомами у 3 години.

Зростає ризик розвитку гіперкаліємії унаслідок одночасного вживання Панангіну та калійзберігаючих діуретиків; інгібіторів ангіотензинперетворюючого ферменту; бета блокаторів; циклоспоринів; гепаринів; нестероїдних протизапальних препаратів.

Умови та термін зберігання

Зберігати при температурі, що не перевищує +25 градусів, у місці недоступному для дітей. Строк придатності становить 5 років.

Ціна

Вартість в середньому за 50 таблеток Панангіну складає від 119 до 140 гривен.

Купити на Liki24 зі знижкою 30% Купити
  • Виробник:
    Гедеон Ріхтер, ВАТ, Угорщина
  • Діючі речовини:
    Калію і магнію аспарагинат (Et Potassium Magnesium Aspartate)
  • Код АТХ:

    A12CX

    A - Засоби, що діють на травну систему і метаболізм

    A12 - Мінеральні добавки

    A12C - Інші мінеральні добавки

    A12CX - Інші препарати мінералів