ФІЛЬТР

Тіоцетам форте: інструкція, застосування, ціна

Тіоцетам форте – лікарський засіб ноотропної і психостимулюючої дії, який призначається для лікування транзиторних і хронічних порушень кровообігу у тканині головного мозку, причиною чого є атеросклероз його судин або вищезгадані порушення, що мали місце у минулому; терапії черепно-мозкових травм, інтоксикацій, діабетичної енцефалопатії та ішемічного інсульту (у період відновлення), що також проявляються порушеннями кровообігу у тканині мозку.

Склад

Діючі речовини: в одній таблетці міститься 400 мг пірацетаму у перерахунку на 100% речовину та 100 мг морфолінієвої солі тіазотної кислоти у перерахунку на 100% речовину, еквівалентну 66,5 мг тіазотної кислоти.

Допоміжні речовини: картопляний крохмаль, цукор-пудра, повідон, маніт, магнію стеарат, суміш для покриття «Opadry II Yellow» 33G22623, до складу якої входить гіпромелоза, моногідрат, поліетиленгліколь (макрогол) 3000, Е 104 (хіноліновий жовтий), Е 172 (заліза оксид жовтий), лактоза, Е 171 (титану діоксид), триацетин, Е 110 (жовтий захід FCF), Е 132 (індигокармін).

Форма випуску та основні фізичні і хімічні властивості

Тіоцетам форте випускається у формі овальних білих таблеток у жовтій плівковій оболонці, на одному боці яких є риска №60 (по 10 таблеток у шести блістерах в упакуванні, виготовленому з картону).

Фармакотерапевтична група

Тіоцетам форте належить до групи лікарських засобів ноотропної і психостимулюючої дії.

Фармакологічні властивості

Фармакодинаміка. Тіоцетам форте – цереброактивний лікарський засіб, який володіє протиішемічним, мембраностимулюючим, антиоксидантним і ноотропним ефектом, поліпшує когнітивні та інтегративні функції головного мозку, оперативну і довготермінову пам’ять, сприяє процесу засвоєння нових знань, усуває прояви амнезії.

Дві діючі речовини препарату - пірацетам і тіазотна кислота – посилюють терапевтичний ефект одна одної, за рахунок чого глюкоза піддається швидшому аеробному та анаеробному окисленню, нормалізуються біоенергетичні процеси, зростає рівень аденозинтрифосфорної кислоти, стабілізується обмін речовин у тканинах головного мозку, гальмується утворення АФК, а також місцеве (у тканини головного мозку) вивільнення вільних радикалів (у разі ішемії), реактивується антиоксидантна система ферментів (передусім супероксиддисмутаза), натомість активується фібринолітична, наслідком чого є покращення реологічних властивостей крові, стабілізуються процеси ішемії і некрозу, наступним етапом чого є зменшення зон ураження тканин.     

Фармакокінетика. При пероральному прийомі таблетки швидко абсорбуються різними органами і тканинами, зокрема мозку. Лікарський засіб здатен долати гемохоріальний бар’єр. Його діючі речовини проходять відокремлений один від одного процес біотрансформації в організмі. Пірацетам виводиться з організму практично у незміненому вигляді зі сечею (половину своїх фармакологічних властивостей втрачає за 4, максимум 8 годин).

До місця дії в організмі потрапляє 53% морфолінієвої солі тіазотної кислоти. Піку своєї концентрації у сироватці крові при однократному прийомі у дозуванні 200 мг фармацевтичний інгредієнт сягає у середньому через 1 годину 36 хвилин, а половину своїх фармакологічних властивостей втрачає через неповні 8 годин від моменту прийому таблетки.     

Показання до застосування 

Тіоцетам форте застосовують при атеросклерозі судин мозку, що супроводжується транзиторними і хронічними порушеннями кровообігу у ньому, а також черепно-мозкових травмах, інтоксикаціях, діабетичній енцефалопатії та ішемічному інсульті (у період відновлення), що проявляються порушеннями кровообігу і метаболізму у нервовій тканині.

Протипоказання

  • Гіперчутливість до діючих (пірацетаму або похідних піролідону та/або тіазотної кислоти) чи допоміжних речовин, які входять до складу лікарського засобу;
  • гостра ниркова недостатність/її кінцева стадія;
  • геморагічний інсульт;
  • Хорея Хантінгтона.

Спосіб застосування та дозування

Лікар обирає дозу і тривалість прийому таблеток взявши до уваги, який характер має захворювання у пацієнта (наскільки вираженими є симптоми, чи не виникли ускладнення тощо). 

Тіоцетам форте слід приймати за пів години до їжі:

хворим із порушеннями кровообігу у тканині головного мозку (транзиторними/хронічними), пацієнтам, які перебувають у процесі відновлення після перенесеного ішемічного інсульту – по одній таблетці тричі на день упродовж 25, максимум 30 днів;

особам, що страждають на діабетичну енцефалопатію – у такому ж дозуванні, але впродовж 1,5 місяців (45 діб).

Мінімальний курс терапії Тіоцетамом форте становить від двох до трьох тижнів, а максимальний – від трьох до чотирьох місяців.

Побічні ефекти 

Хворі можуть скаржитися на головний біль, безсоння (відповідно – сонливість протягом дня), відчуття внутрішньої напруги і тривоги, загальну слабкість, запаморочення; сухість у роті, діарею, нудоту та/або блювоту; висипання на шкірі, кропив’янку, свербіж шкіри і надмірне потовиділення.

Прийом пірацетаму може супроводжуватися геморагічними розладами; анафілактоїдними реакціями і підвищеною чутливістю організму до вказаної діючої речовини препарату; нервозністю, підвищеною збудливістю, надмірною сором’язливістю, невпевненістю, не притаманними людині, депресією, тривожністю, галюцинаціями; гіперкінезією, атаксією, підвищенням частоти нападів (у пацієнтів із епілепсією), безсонням/сонливістю протягом світлового дня, запамороченням, порушеннями рівноваги, головним болем, тремором; болем у животі (особливо верхній його частині), нудотою/блюванням, діареєю; набряком Квінке, висипаннями і свербежем шкіри, дерматитами і появою кропив’янки; підвищенням сексуального потягу; збільшенням маси тіла; астенічним синдромом.

Прийом тіазотної кислоти -  свербежем, висипаннями, почервонінням шкіри, кропив’янкою, набряком Квінке, анафілактичним шоком; запамороченням і шумом у вухах; підвищенням кров’яного тиску, тахікардією; розладами травлення (зокрема сухістю у роті, нудотою/блюванням, метеоризмом); задишкою/ядухою; лихоманкою і загальною слабкістю.

До складу Тіоцетаму форте входить Е 110 (барвник жовтий захід), який є поширеним алергеном.   

Передозування лікарським засобом

Не загрожує, якщо дотримуватись дозування, вказаного в інструкції. При перевищенні рекомендованих виробником доз пацієнти можуть скаржитися на розлади травлення, сну, надмірне збудження. У такому разі дозу препарату потрібно зменшити. Крім того, хворий потребує симптоматичної терапії – необхідно спровокувати блювання та промити йому шлунок.

Якщо аналізи сечі покажуть перевищення концентрації калію і натрію, від подальшого прийому препарату слід відмовитися.

Взаємодія з іншими ліками та інші види взаємодій

Не рекомендується поєднувати цей лікарський засіб із медикаментами, які підвищують кислотність шлунка.

Комбінація пірацетаму і тироїдних гормонів (Т3 і Т4) може викликати підвищену дратівливість, порушення сну та дезорієнтацію хворого.

Якщо у пацієнта – рецидив тромбозу і захворювання має важкий перебіг, при прийомі пірацетаму у дозі 9,6 г/добу не потрібно змінювати дози аценокумаролу, аби досягнути показника протромбінового часу на рівні 2,5-3,5. Проте одночасна терапія пірацетамом та аценокумаролом уповільнює темпи згущення тромбоцитів, знижує рівень фібриногену і фактору фон Віллебранда, в’язкість крові та її плазми.

З огляду на те, що 90% пірацетаму виводиться з організму у незміненому вигляді разом зі сечею, інші препарати практично не впливають на його фармакодинаміку.

Дослідження, проведені in vitro, продемонстрували, що пірацетам у концентраціях 142, 426 або 1422 мкг/мл не пригнічує CYP1A2, 2С8, 2С19, 2Е1, 2В6, 2С9, 2D6 та 4А9/11 (цитохром Р450-залежну монооксигеназу).

При щоденному прийомі пірацетаму щонайменше впродовж місяця (чотирьох тижнів) у дозуванні 20 мг/добу пацієнтами з епілепсією максимальна концентрація протиепілептичних лікарських засобів (карбамазепіну, фенобарбіталу, фенітоїну, натрію вальпроату) та крива її рівня не змінюється.

При одночасному застосуванні у лікуванні пірацетаму та каптоприлу або еналаприлу зростає вірогідність виникнення небажаних побічних ефектів з боку серця і судин.

Як показали дослідження, поєднання пірацетаму у дозуванні 1,6 г зі спиртними напоями не змінює рівня концентрації цієї діючої речовини у плазмі крові, як і не змінює рівня концентрації алкоголю.   

Особливості застосування

Якщо пацієнт похилого віку і при цьому страждає на серцево-судинні патології, препарат йому слід приймати із обережністю, оскільки у цієї категорії хворих найчастіше виникають небажані побічні реакції, пов’язані з прийомом Тіоцетам форте.

Так само необхідно виявляти обережність особам, схильним до алергії (через ймовірність розвитку алергічних реакцій).

У разі порушення гемостазу, стану, що проявляється крововиливами (наприклад, виразки шлунка або 12-палої кишки), об’ємних оперативних втручань (у т.ч. стоматологічних), важкої кровотечі, геморагічного інсульту, що мав місце у минулому, прийому антикоагулянтів чи тромбоцитарних антиагрегантів (йдеться головним чином про ацетилсаліцилову кислоту у низьких дозах), зважаючи на те, що пірацетам уповільнює темпи згущення тромбоцитів, препарат таким пацієнтам слід приймати з обережністю.

Так само як і хворим з недостатністю ниркової функції, оскільки Тіоцетам форте виводиться з організму переважно нирками. Якщо пацієнт – похилого віку і змушений довший час приймати таблетки, рекомендується регулярно перевіряти, як функціонують його нирки і (залежно від показників кліренсу креатиніну) коригувати дозу ліків.

Допоміжною речовиною препарату є лактоза. Це потрібно враховувати, якщо хворий страждає на непереносимість галактози, порушення всмоктування галактози або глюкози чи нестачу лактази.

Пацієнтам із цукровим діабетом необхідно взяти до уваги, що однією із допоміжних речовин Тіоцетам форте є цукор-пудра. В одній таблетці міститься 0,007 г продукту.

Застосування вагітними жінками та жінками, які годують дитину грудьми

У період вагітності і лактації приймати таблетки Тіоцетаму форте не слід.

Діти

У терапії дітей лікарський засіб не застосовується.

Здатність ліків впливати на швидкість реакції при управлінні автотранспортом

Якщо заняття вимагає підвищеної уваги, застосовувати Тіоцетам форте у лікуванні не рекомендується, оскільки він може негативно впливати на роботу нервової системи, викликаючи появу побічних ефектів (більше інформації – у розділі "Побічні ефекти, які можуть виникати при прийомі таблеток").

Ціна

Від 219 до 265 гривень за препарат Тіоцетам форте у формі таблеток, укритих оболонкою №60 (по 10 таблеток у шести блістерах в упакуванні, виготовленому з картону).

Терміни та умови зберігання

Максимальний термін, протягом якого можна застосовувати Тіоцетам форте – 3 роки від дати виготовлення. Зберігати препарат рекомендується у місцях, до якого не мають доступу діти за температури, яка не перевищує 25◦С.

Категорія відпуску

Лікарський засіб відпускається в аптеках лише за наявності рецепту від лікаря.

Купити на Liki24 зі знижкою 30% Купити
  • Виробник:
    ПАТ "Київмедпрепарат", м. Київ, Україна
  • Діючі речовини:
    Пірацетам (Pyracetamum)
  • Код АТХ:

    N06BX

    N - Засоби, що діють на нервову систему

    N06 - Психоаналептики

    N06B - Психостимулятори, засоби, що застосовуються при синдромі порушення уваги і гіперактивності (adhd)

    N06BX - Інші психостимулюючі та ноотропні засоби