ФІЛЬТР

Вазопро : інструкція, застосування, ціна

Вазопро – кардіологічний лікарський препарат.

Склад і форма випуску

Вазопро випускається у формі розчину для ін'єкцій.

Діюча речовина: 1 мл розчину містить мельдонію (метоната) 100 мг;

Допоміжна речовина: вода для ін'єкцій.

Основні фізико-хімічні властивості: прозора безбарвна рідина.

Фармакологічні властивості

Мельдоній можна назвати попередником карнітину. Це структурний аналог гамма-бутиробетаїну (ГББ). Відмінність в тому, що 1 атом вуглецю заміщений 1 атомом азоту. Вплив цієї діючої речовини Вазопро на організм пояснюється двояко.

  1. Вплив на біосинтез карнітину. Мельдоній зворотно інгібує гамма-бутиробетаінгидроксилазу, знижує біосинтез карнітину. Все це перешкоджає нормальному транспортуванню довголанцюгових жирних кислот крізь мембрани. В результаті не відбувається накопичення в клітинах сильного детергенту ‒ активованих форм неокислених жирних кислот. Тобто, мельдоній запобігає пошкодженню мембран. При зниженні концентрації карнітину у пацієнтів з ішемією не тільки затримується бета-оксидування жирних кислот, але й оптимізується споживання О2 у клітинах. Крім того, стимулюється окислення глюкози та відновлюється транспортування АТФ від місць його біосинтезу до місць споживання. Простіше кажучи, клітини забезпечуються поживними речовинами та киснем, оптимізується споживання цих речовин. При збільшенні біосинтезу попередника карнітину (ГББ), активізується NO-синтетаза, в результаті поліпшуються реологічні властивості крові, знижується периферичний опір судин. Якщо падає концентрація мельдонію, то біосинтез карнітину знову посилюється, і потім в клітинах поступово зростає кількість жирних кислот. Тому вважається, що основою ефективності дії цієї речовини є підвищення толерантності до клітинного навантаження.
  2. Функція медіатора в гіпотетичній ГББ-ергічній системі. Існує гіпотеза, що в організмі є система передачі нейрональних сигналів – ГББ-ергічна система. Саме вона забезпечує нормальну передачу нервового імпульсу між клітинами. Її медіатором вважається останній попередник карнітину – ГББ-ефір. Через дії ГББ-естерази медіатор віддає клітці електрон, він, переносячи електричний імпульс, перетворюється в ГББ. Потім гідролізована форма ГББ транспортується в печінку, нирки, яєчники. Саме там вона перетворюється в карнітин. В соматичних клітинах у відповідь на роздратування знову синтезуються нові молекули ГББ. Це відбувається для забезпечення розповсюдження сигналу. У разі зменшення концентрації карнітину стимулюється синтез ГББ, в результаті збільшується концентрація ефіру ГББ. При цьому ГББ-гідроксилаза «не впізнає» мельдоній, концентрація карнітину не збільшується, а навіть зменшується. Тобто, мельдоній замінює «медіатор» і сприяє приросту концентрації ГББ. В результаті зростає загальна метаболічна активність у багатьох системах, наприклад, в ЦНС.

Вплив на серцево-судинну систему. Дослідження на тваринах продемонстрували, що мельдоній добре впливає на скорочувальну активність міокарда. Ця речовина має міокардіопротекторну дію (у т. ч. проти катехоламінів і алкоголю), може запобігати порушенню ритму серця, зменшити ділянку інфаркту міокарда.

Ішемічна хвороба серця (стабільна стенокардія навантаження). Під час курсового використання мельдонію в терапії стабільної стенокардії навантаження виявилося, що препарат зменшує частоту та інтенсивність нападів стенокардії, кількість застосовуваного гліцерилу тринітрату. Вазопро виявляє виражену антиаритмічну дію у хворих з ішемічною хворобою серця і желудочковими екстрасистолами. Більш низький ефект спостерігався у пацієнтів з суправентрикулярними екстрасистолами.

Особливо важливою є здатність Вазопро зменшувати споживання кисню у стані спокою, це ефективний критерій антиангінальної терапії пацієнтів з ішемією.

Мельдоній відмінно впливає на атеросклеротичні процеси в коронарних і периферичних судинах. Він здатний зменшувати загальний рівень холестерину, індекс атерогенності.

Хронічна серцева недостатність. Мельдоній має здатність збільшувати толерантність до фізичного навантаження, обсягу виконаної роботи.

Перевірена ефективність мельдонію при серцевій недостатності NYHA I-III функціонального класу середнього ступеня тяжкості. Після терапії цією речовиною 59-78 % пацієнтів, у яких спочатку була діагностована серцева недостатність ІІ функціонального класу, перейшли в групу І функціонального класу. Використання мельдонію покращує інотропну функцію міокарда, збільшує толерантність до фізичного навантаження. Все це значно покращує якість життя пацієнтів, причому без важких побічних ефектів.

Якщо серцева недостатність у пацієнта спостерігається у важкій формі, то мельдоній варто комбінувати з іншими традиційними засобами, показаними для лікування серцевої недостатності.

Вплив на ЦНС. В експериментальних дослідженнях на тваринах було зафіксовано антигіпоксичну дію мельдонію, його цілющий вплив на мозковий кровообіг. Вазопро оптимізує перерозподіл об'єму мозкового кровообігу на користь ішемічних осередків. Також препарат підвищує міцність нейронів, особливо в умовах гіпоксії.

Вазопро властиво проявляти стимулюючу дію на ЦНС, у т. ч. підвищувати рухову активность та фізичну витривалість, стимулювати поведінкові реакції. Крім того, можлива антистресова дія. Вона проявляється стимуляцією симпатоадреналової системи, накопиченням катехоламінів у головному мозку і наднирниках, а також захистом внутрішніх органів від змін, які викликані стресом.

Ефективність при різних неврологічних захворюваннях. Мельдоній є ефективною фармакологічною речовиною в комплексній терапії гострих і хронічних порушень мозкового кровообігу. Наприклад, він показаний при ішемічному інсульті, недостатності мозкового кровообігу в хронічній формі. Мельдоній здатний нормалізувати тонус і опірність капілярів і артеріол головного мозку, відновити їх реактивність.

Було вивчено вплив мельдонію на проходження процесу реабілітації пацієнтів, які страждають від різних порушень неврологічного характеру. Переважно після перенесених захворювань кровоносних судин в головному мозку, кліщового енцефаліту, різних операцій на головному мозку, травм. В результаті встановлена дозозалежна позитивна дія цієї речовини на фізичну витривалість.

При аналізі змін інтелектуальних функцій використання Вазопро встановлено його позитивний вплив на відновний процес інтелектуальних функцій. Мельдоній помітно покращує реконвалесцентну якість життя. В основному, шляхом оновлення фізичної функції. Плюс препарат здатний усувати психологічні порушення. Йому притаманний позитивний вплив на функцію ЦНС. У пацієнтів з неврологічним дефіцитом у період одужання зменшуються порушення. Крім того, поліпшується загальний неврологічний стан хворих, а саме – зменшуються пошкодження нервів головного мозку і патологія рефлексів, відбувається регресія парезів, поліпшується координація рухів і вегетативних функцій.

Фармакокінетика

Біодоступність мельдонію становить 100%. Водночас максимальна концентрація цієї речовини в плазмі крові (Смах) досягається негайно після введення. Після внутрішньовенного введення багаторазових доз мельдонію Смах може досягати 25,5±3,63 мкг/мл.

При в/в введенні площа під кривою концентрація-час після разового та повторного введення дозувань Вазопро відрізняється. Це свідчить про ймовірне накопичення мельдонію в плазмі крові.

Мельдоній з кровотоку досить швидко розподіляється в тканинах з високою серцевою афінністю. Діюча речовина Вазопро та його метаболіти частково проходять через плацентарний бар'єр і також можуть проникати у молоко матері.

Мельдоній переважно метаболізується в печінці.

При виведенні мельдонію і його метаболітів ренальна екскреція має вагоме значення. Після одноразового в/в застосування дозувань Вапро 250 мг, 500 мг та 1000 мг півперіод раннього виведення мельдонію становить близько 5,56-6,55 години, підсумковий період виведення – 15,34 години.

Пацієнти літнього віку. Якщо у таких пацієнтів є порушення функції печінки та нирок, то у них підвищується біодоступність Вазопро, тому потрібно зменшувати дозу мельдонію.

Порушення функції нирок. Існує необхідність у зниженні дози мельдонію. Також є взаємодія ниркової реабсорбції мельдонію або його метаболітів (наприклад, 3-гідроксимельдонію) і карнітину. Можливе збільшення ниркового кліренсу карнітину. Немає прямого впливу мельдонію, ГББ і комбінації мельдонію/ГББ на ренін-ангіотензин-альдостеронову систему.

Порушення функції печінки. Таким пацієнтам слід зменшити дозу мельдонію. При дослідженні токсичності на щурах використання мельдонію в дозі понад 100 мг/кг продемонструвало не тільки забарвлення печінки в жовтий колір, але й денатурацію жирів. Після застосування великих доз мельдонію (400 мг/кг і 1600 мг/кг) відбувалося накопичення ліпідів в клітинах печінки. Однак у людей змін показників функції печінки після застосування великих доз 400-800 мг не відбувалося. Але не можна повністю виключити можливу інфільтрацію жирів в клітини печінки.

Показання до застосування

Вазопро використовується в комплексній терапії:

  • захворювань серця і судинної системи. Особливо цей препарат ефективний при стабільній стенокардії навантаження, серцевій недостатності в хронічній формі, кардіоміопатії, функціональних порушеннях діяльності серця та судинної системи;
  • ішемічних порушень мозкового кровообігу в гострій або хронічній формі;
  • зниженої працездатності, перенапруження як фізичного, так і психоемоційного характеру.

Також Вазопро застосовується в період одужання пацієнтів від цереброваскулярних порушень, різних травм голови, енцефаліту.

Протипоказання

Протипоказанням для використання Вазопро є:

  • підвищена чутливість до мельдонію та/або до будь-якої з допоміжних речовин препарату;
  • підвищення внутрішньочерепного тиску (при порушенні венозного відтоку, внутрішньочерепних пухлинах);
  • тяжка печінкова та/або ниркова недостатність (відсутні достатні дані про безпеку застосування).

Передозування

Нічого невідомо про випадки передозування мельдонієм. Вазопро вважається малотоксичним препаратом, який не викликає загрозливих побічних ефектів.

У разі зниженого тиску можливі головні болі, запаморочення, тахікардія, а також загальна слабкість. Призначається симптоматичне лікування.

Якщо настало важке передозування Вазопро, потрібно контролювати функції печінки, нирок.

Гемодіаліз особливо не допомагає при передозуванні мельдонієм, оскільки відбувається виражене зв'язування з білками крові.

Побічні ефекти

Терапія Вазопро може супроводжуватися побічними реакціями з боку:

  • імунітету – різноманітні алергічні прояви, в т. ч. дерматит, кропив'янка, ангіоневротичний набряк та інші анафілактичні реакції, причому аж до шоку;
  • психіки – сильне збудження, почуття страху, наявність нав'язливих думок, різні порушення сну;
  • ЦНС – головний біль, парестезії, порушення ходи, тремор, гіпестезія, відчуття шуму у вухах, вертиго, запаморочення, переднепритомний стан, втрата свідомості;
  • серця – зміни в ритмі серця, прискорене серцебиття, аритмія, звичайна і синусова тахікардія, фібриляція передсердь, неприємні відчуття в ділянці грудей;
  • судинної системи – підвищення/зниження тиску, гіпертензивний криз, гіперемія, блідість шкірних покривів;
  • органів дихання – кашель, інфекції дихальних шляхів, запалення горла, диспное, апное;
  • ШКТ – диспепсія, металічний присмак у роті, болі в животі, втрата апетиту, нудота, блювання, метеоризм, діарея, підвищена сухість у роті або гіперсалівація;
  • шкіри та підшкірної тканини – висип, загальний/макульозний/папульозний висип, свербіж;
  • скелетно-м'язової системи – хворобливі відчуття в спині, м'язова слабкість і спазми;
  • нирок і сечовидільної системи – полакіурія.

Також можливі загальні порушення і реакції безпосередньо в місці введення. Серед них: озноб, астенія, набряк обличчя та/або ніг, відчуття жару або холоду, холодний піт, біль у місці введення.

Вазопро може вплинути на результати наступних досліджень: дисліпідемія, підвищення рівня С-реактивного білка, відхилення в ЕКГ, прискорення роботи серця, еозинофілія.

Особливості застосування

Пацієнтам, які мають порушення функції печінки та/або нирок легкого або середнього ступеню в історії хвороби, при використанні Вазопро варто дотримуватися обережності (показано регулярно проводити контроль функції печінки та/або нирок). Багаторічний досвід терапії гострого інфаркту міокарда і нестабільної стенокардії показує, що мельдоній – це не препарат першого ряду при коронарному синдромі у гострій формі.

Спосіб застосування та дози

Вазопро слід застосовувати внутрішньовенно. З причини можливого збуджувального ефекту цей препарат рекомендується використовувати в першій половині дня.

Для дорослих пацієнтів із захворюваннями серця і судин, порушеннями мозкового кровообігу зазвичай доза становить 500-1000 мг (5-10 мл) на добу. Водночас зазначену дозу слід вводити за 1 раз або розділити її на 2 дози. Максимальна добова доза – 1000 мг.

У разі зниженої працездатності, фізичного і психоемоційного перенапруження і в період одужання після цереброваскулярних порушень, травм голови та енцефаліту призначається 500 мг (5 мл) Вазопро на добу. Максимальна добова доза – 500 мг.

В середньому тривалість терапії займає 4-6 тижнів. Такий курс лікування дозволяється повторювати 2-3 рази на рік.

Пацієнти, які страждають від порушень функцій печінки та/або нирок, можуть потребувати зменшення дози Вазопро. Аналогічна ситуація з пацієнтами похилого віку, які мають порушення функцій нирок або печінки від легкого до середнього ступеню.

Діти

Немає даних щодо безпеки та ефективності використання для лікування дітей Вазопро, тому його застосування протипоказане.

Застосування під час вагітності та годування груддю

З метою оцінки впливу Вазопро на перебіг вагітності, розвиток ембріона/плода, пологи та післяпологовий розвиток дитини наявних досліджень на тваринах недостатньо. Поки потенційний ризик для людей залишається невідомим, використовувати для лікування вагітних жінок мельдоній протипоказано.

Дані на тваринах свідчать про проникнення діючої речовини Вазопро в молоко матері. Водночас невідомо, чи проникає мельдоній в грудне молоко людини. Проте оскільки не можна виключити ризик, під час годування грудьми для терапії мельдоній повністю протипоказаний.

Здатність впливати на швидкість реакції

Дослідження не проводилися.

Взаємодія з іншими лікарськими засобами

Мельдоній дозволяється використовувати разом з нітратами тривалої дії та іншими антиангінальними фармакологічними засобами у разі стабільної стенокардії навантаження. Також Вазопро можна застосовувати разом з серцевими глікозидами та діуретиками при серцевій недостатності. Крім того, цей препарат можна комбінувати з антикоагулянтами, антиагрегантами, антиаритмічними препаратами та з усіма препаратами, які так чи інакше покращують мікроциркуляцію.

Мельдоний помітно підсилює ефект від препаратів, які містять такі речовини як: гліцерил тринітрат, ніфедипін, бета-адреноблокатори. Аналогічна ситуація з іншими гіпотензивними фармакологічними засобами та периферичними вазодилататорами.

Унаслідок одночасного прийому препаратів заліза та мельдонію у хворих з анемією склад жирних кислот в аналізах на еритроцити ставав кращим.

При використанні Вазопро в комбінації з оротовою кислотою з метою усунення ушкоджень, які спричинені ішемією/реперфузією, спостерігається додатковий фармакологічний ефект.

Мельдоній ефективно допомагає усунути різні патологічні зміни серця, які були викликані азидотимідином (АЗТ). Також Вазопро опосередковано впливає на реакції окислювального стресу (викликані АЗТ), які призводять до дисфункції мітохондрій. Використання мельдонію разом з азидотимідином або іншими препаратами для терапії СНІДу позитивно позначається при терапії набутого імунодефіциту.

Мельдоній знижував тривалість часу сну в тесті втрати рефлексу рівноваги, яка була викликана етанолом. Також встановлена явна протисудомна дія мельдонію в процесі судом, викликаних пентилентетразолом. При використанні перед терапією мельдонієм альфа2-адреноблокатора йохімбіну в дозі 2 мг/кг та інгібітора синтази оксиду азоту (СОА) N(G)-нітро-L-аргініну у дозі 10 мг/кг в повному обсязі блокується протисудомна дія Вазопро.

Передозування мельдонієм підсилює кардіотоксичність, якщо вона була викликана циклофосфамідом.

Дефіцит карнітину, утворений при застосуванні мельдонію, цілком може посилити кардіотоксичність, яку викликав іфосфамід.

Мельдоній має захисну дію при кардіотоксичності через прийом індинавіру і нейротоксичну дію, яку викликає ефавіренз.

Не можна використовувати Вазопро разом з іншими препаратами, які містять мельдоній, оскільки може зрости ризик виникнення побічних ефектів.

Умови та термін зберігання

Вазопро можна зберігати 2 роки, заморожувати не можна. Відповідна температура зберігання становить +25˚С.

Ціна

10 ампул Вазопро можна придбати за 435-488 грн.

Купити на Liki24 зі знижкою 30% Купити
  • Виробник:
    АТ "Фармак"
  • Діючі речовини:
    Мельдонію дигідрат
  • Код АТХ:

    C01EB

    C - Засоби, що діють на серцево-судинну систему

    C01 - Кардіологічні препарати

    C01E - Інші кардіологічні препарати

    C01EB - Інші кардіологічні препарати