ФІЛЬТР

Фімоз 

Фімоз – це чоловіча вроджена паталогія головки статевого члена. При наявності фімозу порушена епітелієва частина плоті. Тобто, звуження отвору крайньої плоті, через яку виходить головка. Характеризується браком еластичних клітин в організмі.

У 96 % новонароджених хлопчиків виявляють фізіологічний фімоз. Спочатку, до трьох років, він не становить загрози для здоров'я, може тривати аж до самого кінця статевого дозрівання. Проте це дійсно небезпечно, коли паталогія не зникає у дорослих хлопців та чоловіків.

Причини

Хвороба ця вроджена. Важливу роль відіграє генетична спадковість. Проте хвороба може з'являтись унаслідок травм, цукрового діабету, перенесеної важкої хвороби та в результаті недотримання правил особистої гігієни. Також хвороби баланопоститу, коли на місці запалення утворюється нееластична рубцева тканина.

Взагалі, фімоз поділяють на 4 стадії розвитку хвороби:

1 ступінь – головка вільно оголюється, проте з незначними зусиллями;

2 ступінь – в стані спокою головка оголюється вільно, але під час ерекції це зробити неможливо;

3 ступінь – в стані спокою головку неможливо оголити, з сечовипусканням проблем нема;

4 ступінь – головку важко оголити в обох станах, з'являються значні проблеми з сечовипусканням.

Діагностика

До 3 років у новонароджених хлопчиків це нормальне явище. Проте слід спостерігати за подальшим станом. Важливо, щоб хлопчика оглянув хірург, а батьки не займались самолікуванням дитини. До прикладу, внутрішній листок крайньої плоті, який прилягає до головки, може зростатися з самою головкою. Тоді потрібно цей листок відділити від головки з невеликим локальним знеболенням. Ці дії необов'язкові, адже з віком проблема усувається сама по собі. Гірше, коли хлопець виростає, а фімоз стає паталогічним. Тоді слід застосовувати хірургічне втручання, власне кажучи – обрізання. Жодні медикаментозні засоби, ін'єкції, терапії в цьому випадку не допомагають! При виявленні симптоматики слід негайно звернутись до лікаря-уролога, який зможе провести огляд пацієнта та встановити діагноз. За допомогою клінічного і біохімічного аналізу крові, сечі, проведення УЗД і доплерографії лікар зможе назначити лікування.

Симптоми

Головним симптомом фімозу є неможливість виводу головки статевого члена з крайньої плоті. Супроводжується це неприємним болем, запаленням, дисфункцією сечовивідної системи. Ускладнений фімоз характеризується виділенням гною з отвору складки, підвищеною температурою тіла та збільшенням лімфовузлів. 

 

Лікування

Лікар-уролог назначає лікування відповідно до стадії хвороби. Бувають 3 способи лікування: медикаментозний, немедикаментозний та хірургічний.

Немедикаментозний застосовується на початковій 1 стадії у дітей після 2-ох років. Розуміється як обережне відтягування крайньої плоті. Рекомендовано це робити в гарячій ванній, коли шкіра пропарена та стає більш еластичною. Слід дбайливо та обережно, не завдаючи болю дитині, натягувати крайню плоть. Обов'язково перед цим потрібно проконсультуватися з лікарем. Для ефективнішого результату застосовують медичні засоби у вигляді мазей. Їх наносять на головку і шкірну складку. Так шкіра стає набагато еластичнішою, податливою до розтягування. Нанесення мазі сприяє зменшенню набряку, швидкому загоєнню утворених тріщин, зняттю запалень. Звісно, такі препарати також назначає лікар.

Коли попередні методи стають не ефективними, звертаються вже до хірургічних. Проводиться операції обрізання шкірної складки. Це лише часткове видалення шкіри. Складка обрізається не уся, а лише та частина, яка заважає оголенню головки. Вирізається у формі зигзагів, а краї рани зшиваю. З розвитком сучасної медицини з'явився новий метод видалення надлишкової шкіри – лазерний. Він допомагає безболісно оперувати пацієнта без особливих ускладнень.

 

Ускладнення

Якщо вчасно не виявити паталогічну стадію фімозу, це може призвести до таких ускладнень:

  • парафімозу – при невдалій спробі оголити головку, виникає таке ускладнення, при якому головка стискається шкірною складкою;
  • порушення сечовипускання;
  • “склеювання” крайньої плоті і головки пенісу;
  • сексуальних розладів.

 

Профілактика

У профілактиці захворювання допоможе тільки ретельне регулярне обстеження пеніса дитини починаючи з двох років. Будь-які запалення чи відхилення повинні викликати занепокоєння. Важливо стежити за гігієною статевого органа, мити з милом в чистій воді 2 рази на день, часто змінювати підгузки та не допускати тривалого контакту пеніса з фекаліями та сечею.

В будь-якому випадку фімоз лікується, варто лише вчасно виявити захворювання та звернутися до лікаря!